Historia i wzorzec rasy

John (Jack) Russell urodził się w Darthmouth, w hrabstwie Devon, w roku 1795. Kiedy został pastorem przeniósł się do swej parafii w Swymbridge leżącej również w hrabstwie Devon. Tam też spędził większość swojego życia. Był zapalonym jeźdźcem i myśliwym, którego pasją była hodowla terierów. W 1873 roku został jednym z członków założycieli Kennel Clubu. Zmarł dziesięć lat później, w wieku 87 lat.

Swojego pierwszego teriera nabył w czasie studiów na Oxfordzie. Była to biała szorstkowa suka z łatami na głowie, która dziś uważana jest za wzorcowy egzemplarz rasy.

Jack Russel dokonał licznych krzyżowań między różnymi rasami terierów. Celem tych eksperymentów było doskonalenie cech myśliwskich tej rasy. Wygląd dla pastora miał drugorzędne znaczenie. Zgodnie z tą tradycją w późniejszych czasach krzyżowano różne rasy terierów. Próbowano krzyżowań Russel z innymi psami myśliwskimi, ale potomkowie nie byli już podobni do starego typu i hodowcy zaniechali tych nieudanych eksperymentów.

Po II wojnie światowej rasa ta cieszyła się rosnącą popularnością na kontynencie europejskim. Szczególnie wśród myśliwych i jeźdźców.

Angielski Kennel Club 22 stycznia 1990 roku uznał i opublikował oficjalny standard dla psów, nazywając rasę Parson Jack Russel Terrier. Prowizoryczne zaakceptowanie przez PFC nastąpiło 2 lipca 1990 roku. Aktualna nazwa Parson Russel Terrier została przyjęta przez Angielski Kennel Club w 1999 roku. Rasa została definitywnie uznana przez PFC 4 czerwca 2001 roku.

Wzorzec rasy

null

null

null

null

null