Pielęgnacja

Parson Russell Terrier to rasa bardzo mało wymagająca jeżeli chodzi o pielęgnację, dzięki zabiegowi trymowania pozbywamy się w dużej mierze problemu z sierścią w naszym otoczeniu.

Trymowanie – włos psi zachowuje się inaczej niż ludzki. Ludzki włos rośnie przez całe życie, natomiast psi tylko przez jakiś czas, do momentu osiągnięcia dojrzałości, po czym umiera i wypada, co nazywamy linieniem lub zmianą szaty. Są jednak psy, które nie gubią włosa zaliczają się do nich wszystkie psy szorstkowłose. Trymowanie polega na usunięciu martwego włosa za pomocą specjalnego nożyka zwanego trymerem, skubać można także palcami.

Pielęgnacja uszu – u psów należy zadbać o oczyszczenie przewodów słuchowych z rosnących w nich włosów. Włosy te pozostając w środku oblepiają się woszczyną tworząc filcowo-łojowe czopy, które powodują zatkanie (brak dostępu powietrza) kanału słuchowego, co stwarza doskonałe warunki rozwoju dla drobnoustrojów beztlenowych, w konsekwencji może prowadzić do zapalenia bakteryjnego lub grzybiczego. Regularne usuwanie z wnętrza ucha porastających je włosów zwykle obniża ryzyko infekcji.

Pielęgnacja pazurów – u psa pazury wymagają przycięcia, gdy u stojącego na twardym podłożu psa mocno dotykają ziemi. U stojącego psa koniec pazurów powinien znajdować się w powietrzu. Nie należy zapominać o dodatkowych (piątych) pazurach w kończynach przednich oraz o wilczych pazurach w kończynach miednicznych (u niektórych ras), które same nie mają szans starcia się. Pominięcie ich w naszych okresowych oględzinach może doprowadzić do ich wrastania w miękkie tkanki i opuszki. Wrastające pazury sprawiają psu ogromny ból, mogą spowodować stany zapalne, ropnie i kulawiznę.

Pielęgnacja gruczołów okołoodbytowych – właściciel powinien na bieżąco kontrolować stan gruczołów okołoodbytowych swojego psa. Gdy są one przepełnione, pies odczuwa duży dyskomfort: zaczyna saneczkować, wylizywać lub wygryzać okolice odbytu, pojawia się też dość nieprzyjemny zapach.